Praca zdalna na Maderze – wszystko, co musisz wiedzieć

Madera – idealna wyspa wiecznej wiosny pośrodku oceanu Atlantyckiego. Czy jest to dobre miejsce na workation? W tym wpisie omawiam wszystkie ważne kwestie, które musisz wiedzieć o Maderze w kontekście pracy zdalnej. Zapraszam do czytania 🙂

Czy warto pojechać na workation na Maderę? 

Tak. Nie ma żadnej innej możliwości, żeby padła tutaj inna odpowiedź, na pytanie, czy warto pojechać na pracę zdalną na Maderę. A zwłaszcza, polecam wybrać się na workation na Maderę, gdy pogoda w Polsce nie rozpieszcza, czyli między listopadem a marcem. Na Maderze jest wtedy najbardziej zielono, jest słonecznie, a średnia temperatura na wyspie waha się między 16 a 19°C. Trzeba tutaj pamiętać, o tym, że Madera jest tylko 1,5 razy większa od Warszawy i na tej małej powierzchni wznosi się na ponad 1800 m n.p.m., więc średnia temperatura jest bardzo uśredniona i nie należy jej odczytywać dosłownie. Podczas gdy w lutym w Funchal (stolicy Madery) może być 25°C i pełne słońce, to w tym samym czasie na najwyższych szczytach może być 5°C, mgła i silny wiatr. Tego samego dnia można chodzić na szlakach w długich spodniach i kurtce przeciwdeszczowej, a po południu odpoczywać opalając się na plaży i pływając w oceanie. 

Między Polską a Maderą jest tylko jedna godzina różnicy, więc rozpoczynając pracę godzinę wcześniej, szybciej będziesz mieć wolny czas po pracy. A uwierz mi, pracuje się wydajniej mając za oknem zielone wzgórza Madery pokryte słońcem nawet zimą i wiedząc co czeka po południu! 

Madera jest zbyt piękna i za dużo ma do zaoferowania, aby przylecieć na nią tylko na dwutygodniowy urlop! Nawet po dwóch miesiącach czujemy niedosyt i planujemy powrót.  

Jak dolecieć na Maderę? 

Na Maderę można dolecieć bezpośrednimi połączeniami WizzAir z Katowic, Warszawy i Gdańska. Jest to najwygodniejsza opcja, a z WIZZ discount club najtańsze połączenia widziałam już od 180 zł za osobę w jedną stronę.

Na Maderę lata też linia lotnicza TAP Portugal. Druga opcja lotu to kombinowanie z przesiadkami, np. przez Lizbonę, Rzym lub Londyn. Ten wariant będzie dobry, gdy np. w wybranym przez Ciebie terminie bezpośrednie połączenie będzie wyprzedane lub loty będą bardzo drogie. 

Ostatnia możliwość lotu jest idealna dla osób, które nie myślą o lotach z wyprzedzeniem. A są to loty czarterowe, których ogromną zaletą jest to, że w niskich cenach lotu zazwyczaj już jest uwzględniony bagaż. Idealna opcja dla lubiących ryzyko i spontaniczność, ale niestety nigdy nie wiadomo, czy akurat na dany dzień będzie dostępny tani lot. 

Internet na Maderze

Internet na Maderze jest bardzo szybki. W naszym noclegu mieliśmy nawet lepszy internet niż w naszym mieszkaniu w Polsce 😉 Zawsze przed wynajęciem noclegu warto dopytać się o szybkość Internetu, gdy jest on niezbędny do pracy każdego dnia. Nam za każdym razem ten sposób się sprawdza i zawsze mamy spokojną głowę. 

Natomiast jeśli zdarzyłoby się z jakiś powodów, że Wifi byłoby niestabilne, to Madera należy do Unii Europejskiej, więc dokupienie dodatkowego pakietu danych internetu mobilnego nie zrujnuje naszego budżetu. My w takich sytuacjach korzystamy z Airalo, w którym w kilka minut możemy kupić kartę e-SIM z Internetem do danego państwa, więcej informacji na ten temat opisaliśmy tutaj.

Społeczność cyfrowych nomadów na Maderze

W ostatnich latach, tak jak wyspy kanaryjskie, Madera stała się bardzo modna dla cyfrowych nomadów, a co za tym idzie jest ich tam po prostu bardzo dużo. Między tylko ponad 250 tys. mieszkańcami Madery a ponad 2 milionami turystów rocznie, jesteśmy my, czyli cyfrowi nomadzi, których na Maderze jest bardzo dużo. Przez małe zaludnienie wyspy nie jest trudno o to, aby spotkać innych cyfrowych nomadów. Gdzie na przykład? W miejscach, które rzadko odwiedzają turyści, czyli np. na siłowni, basenie, ściance wspinaczkowej, w coworkingach, w bibliotece itp. 

Jeśli zależy Ci na tym, aby poznać ludzi podobnych do Ciebie, to zainteresuj się wynajęciem noclegu w coworkingu. Na Maderze można znaleźć ich kilka i to w różnych częściach wyspy. Mieszkają w nich zazwyczaj ludzie, którzy są otwarci na nowe znajomości i chętnie spędzają wspólnie czas po pracy. 

Na Maderze jest miasteczko Ponta do Sol, które jest ogłoszone wioską cyfrowych nomadów. Więcej informacji można przeczytać na oficjalnej stronie tego przedsięwzięcia.

Zakwaterowanie na Maderze

Stolicą Madery jest Funchal i to właśnie w tym mieście wszyscy polecają wynająć nocleg. Ja mam trochę inne zdanie i uważam, że to zależy od osoby. Jeśli lubisz korzystać z uroków dużego miasta, nie planujesz wynajmować samochodu na cały pobyt, lubisz często chodzić do różnych restauracji czy sklepów, to wynajmij mieszkanie/pokój w Funchal. Stolica Madery leży w centralnym miejscu na wyspie i jest ona dobrze skomunikowana autostradą z całą resztą wyspy.

Natomiast jeśli nie zależy Ci na przebywaniu codziennie w największym mieście Madery, to rozważ inne miejsca jako swoją bazę. Uważam, że poza Funchal jest prawdziwa Madera, czyli roślinność, domy maderczyków, przy których każdy uprawia swoje warzywa, cisza i przede wszystkim spokój. My mieszkaliśmy łącznie w trzech różnych miastach na Maderze i najbardziej podobało nam się w Porto da Cruz, czyli małym mieście pomiędzy Machico a Santaną, które ma jedne z najlepszych widoków na Maderze. Jest tam bardzo zielono, a przy dobrej widoczności, i stojąc w odpowiednim miejscu, można dostrzec najwyższe szczyty Madery. Nasz czas wolny poza pracą spędzaliśmy głównie chodząc po levadach i veredach, a z Porto da Cruz mogliśmy dojechać w mniej niż w godzinę na większość szlaków. Co jest bardzo ważne to wyprowadzając się z Funchal wynajęliśmy auto na cały nasz pobyt, dlatego też tak łatwo nam się mieszkało poza stolicą.

Przez miesiąc mieszkaliśmy też w Porto Moniz, które znajduje się na północno-zachodnim krańcu Madery iii… to był błąd. Pomimo tego, że mieliśmy bardzo fajne mieszkanie, to spędzając tam miesiąc czuliśmy się za bardzo odcięci od świata, a i tak wyszło, że każdy weekend spędzaliśmy na wschodzie wyspy. Dlaczego jeszcze nie polecam Porto Moniz na tak długi termin? Ano dlatego, że najbliższe Continente, czyli duży market, leży w Ribeira Brava lub w Santanie, dokąd jedzie się 40 minut samochodem. Mimo że wszędzie było daleko, mieliśmy blisko do naturalnych basenów w Porto Moniz, czarnej plaży w Seixal i lasu Fanal, gdzie nocą robiliśmy magiczne zdjęcia.

O czym pamiętać wybierając nocleg na Maderze?

  • wysokość nad poziomem morza! – jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ im wyżej nad poziomem morza, tym zimniej i bardziej wilgotno. Ma to największe znaczenie w okresie zimowym. Np. samo Funchal leży na wysokości od 0 do 1 400 m n.p.m. Zimą przy oceanie może być 25°C a jednocześnie 500 m wyżej temperatura może być o 5-10°C niższa; ma to też znaczenie, jeśli np. po Funchal chcesz się poruszać tylko pieszo, mieszkając np. w Funchal w Santo Antonio wrócenie na nogach z plaży do mieszkania będzie sporym wysiłkiem. Wysokość nad poziomem morza można sprawdzić np. na google maps wybierając warstwę “teren”, wtedy na mapie pokażą się poziomice,
  • ogrzewanie – ma to związek z poprzednim punktem, im wyżej tym zimniej, a maderskie domy bardzo często nie mają ogrzewania. To trochę tak jak u nas. W Polsce rzadko które mieszkania mają klimatyzację, ponieważ byłaby ona przydatna przez bardzo krótki czas w roku, na Maderze ogrzewanie mogłoby być potrzebne przez 1-2 miesiące w roku, więc często go po prostu nie ma w domu/mieszkaniu. 
  • wilgoć – niestety w maderskich domach bez ogrzewania, zwłaszcza na wyższych wysokościach, może panować wilgoć. Nie ma reguły, w jakim mieszkaniu będzie wilgotno, ale przeglądając oferty noclegów zwróć uwagę na zdjęciach, czy nie ma grzyba na suficie/ścianach,
  • czy planujesz wynająć samochód na cały pobyt? – jeśli nie i chcesz korzystać z płatnych wycieczek lub komunikacji miejskiej do najpopularniejszych szlaków, to wybierz Funchal. A jeśli wynajmiesz auto, to cała Madera stoi przed Tobą otworem, 
  • czego oczekujesz od tego wyjazdu? – czy preferujesz ciszę, spokój, naturę, małe miasteczka czy może chcesz poznawać innych cyfrowych nomadów, spędzać czas w mieście, chodzić do restauracji/na siłownię? Pierwsza opcja to większość Madery, a druga to Funchal,
  • Odległość do sklepu – to jest bardzo ważna rzecz nawet w centrum Funchal, które leży na wzgórzu. Może się trafić tak, że do najbliższego Continente/Pingo Doce będziesz miał 20 minut pieszo w dół, czyli wracać będziesz 25 minut z zakupami pod górę! Albo możesz mieć tak jak my, że wynajmiesz mieszkanie na całkowitym zachodzie i do sklepu będziesz musiał jechać 40 minut samochodem w jedną stronę. Taka prosta rzecz, ale weź ją pod uwagę przy wyborze mieszkania/pokoju/domu.
  • Północ/południe wyspy – mówi się, że południe wyspy jest cieplejsze, a północ zimniejsza, wilgotniejsza i bardziej deszczowa; moim zdaniem na południu jest cieplej, ale te różnice nie są aż takie duże, aby miały zadecydować o tym, gdzie wynajmiesz swój nocleg. Jeśli jesteś słonecznym freakiem, to wynajmij nocleg na południu, a jeśli nie, to pomiń tę kwestię w szukaniu noclegu. Pogoda jest nieprzewidywalna i może być tak, że akurat przez cały tydzień będzie padać w Funchal, a na północy w tym czasie nie spadnie ani kropla deszczu przez kilka dni, a na Maderze wystarczy pojechać 30 minut samochodem z niepogodnego miejsca, aby odnaleźć słońce. Nam podczas ponad 2 miesięcznego pobytu trafił się tylko 1 dzień, gdy padało na 80% powierzchni wyspy.

Gdzie znaleźć oferty noclegów na Maderze? 

  1. Airbnb/Booking – najprostsza opcja, chociaż moim zdaniem ceny na Bookingu na Maderze są bardzo wygórowane porównując z Airbnb, a ceny na Airbnb są już bardzo wysokie. druga opcja jest zdecydowanie lepsza!
  2. grupy na facebooku takie jak:

Jakie miasta polecam na wynajem noclegu? 

Moim zdaniem najlepsze miasta na wynajem noclegu to między Porto da Cruz a Funchal, Ponta do Sol i Sao Vicente. 

Nie wybieraj noclegu w Santa Cruz, ponieważ domy leżą tam przy samym lotnisku, i hałas samolotów co kilkanaście minut może być bardzo nieprzyjemny, zwłaszcza w nocy. Oprócz hałasu, uciążliwy może być również zapach paliwa samolotowego. Dość mało optymalną opcją może być też wynajem noclegu na zachodzie Madery, ponieważ jest stamtąd daleko do wielu miejsc na wyspie. 

Jazda samochodem na Maderze – czy jest potrzebne auto na Maderze?

Zwiedzanie Madery bez samochodu jest możliwie. Trzeba pamiętać o tym, że komunikacja miejska jest głównie stworzona dla mieszkańców Madery, czyli po drodze zatrzymuje się w każdej wiosce. Na wyspie są też specjalne połączenia autobusowe dla turystów, które dojeżdżają w wybrane miejsca turystyczne, np. od sierpnia kursuje autobus na wschód słońca na Pico do Areiro. Są też prywatne firmy, które oferują transfery do turystycznych miejsc, często są one odpowiednio droższe niż komunikacja publiczna. Jeśli chcesz poruszać się tylko komunikacją miejską, to wybierz Funchal jako swoją bazę wypadową.

Ale! Ja uważam, że nasza najlepsza decyzja, to było wynajęcie samochodu na Maderze. Dlaczego? Ponieważ my bardzo dużo tej Madery zwiedzaliśmy, codziennie po pracy odwiedzaliśmy coś nowego, bardzo często były to miejsca mniej typowe niż takie, które odwiedzilibyśmy podczas tygodniowego urlopu. Kończąc w tygodniu pracę o godzinie 15, nie opłacało nam się zagłębiać w głąb wyspy autobusem, jeśli zimą zachód słońca był w godzinach 18-19. A codzienne zwiedzanie miasta nas nie jarało. Dzięki samochodowi nawet po pracy wybieraliśmy się na szlaki, na mniej popularne plaże, aby popływać w oceanie. 

Czy na Maderze jest potrzebne auto z automatyczną skrzynią biegów i z dużym silnikiem? Nie jest potrzebne. Maderczycy jeżdżą na codzień po górach Madery starymi, małymi autami i jak najbardziej dają radę. Natomiast niektóre podjazdy są bardzo strome i samochód z małym silnikiem przy obciążeniu kilku osób może mieć problem z podjazdem. My mieliśmy toyote aygo i przy trójce osób dawała radę. Na Maderze jest sporo przewyższeń, drogi często są wąskie i kręte, ale było względnie bezpiecznie. Jedyne na co trzeba bardzo uważać to krowy wychodzące na drogę na płaskowyżu Paul da Serra, w okolicy wejścia na levadę 25 fontes oraz lasu Fanal. Nawierzchnia jest w świetnym stanie, nie ma dziur na drogach i na Maderze jest już ponad 150 tuneli, które przebiegają przez góry i przyspieszają jazdę po tej górzystej wyspie. Najdłuższy tunel na Maderze jest między Faial a Santaną o długości 3168 metrów. Czasem mieliśmy tak, że wyjeżdżając z tunelu, pogoda była całkiem inna, znikał deszcz i pojawiało się słońce.

Na Maderze działa bardzo dużo wypożyczalni samochodów. My skorzystaliśmy z dwóch, z pierwszej jesteśmy średnio zadowoleni, ale tę drugą możemy śmiało polecić. Jest to wypożyczalnia vanscape. My wypożyczyliśmy toyotę aygo i ten samochód był wystarczający dla naszej dwójki. Ceny wypożyczenia to aktualnie od 16 euro za dobę w okresie zimowym. My przed wypożyczeniem skontaktowaliśmy się z tą wypożyczalnią przez whatsapp i dostaliśmy zniżkę 15% na prawie dwumiesięczny wynajem, lepsze ubezpieczenie oraz dodatkowego kierowcę za darmo. Wynajem tego auta wyszedł nas ok. 69 zł/dzień, więc jest to bardzo niska cena za wynajem samochodu. 

Ceny na Maderze 

Czy na Maderze jest drogo? To zależy 😉 Na Maderze drogi jest wynajem samochodu oraz noclegu. Koszt wynajmu pokoju w wieloosobowym domu zaczyna się od 500€ za miesiąc, jeśli akurat trafi Ci się okazja, ale zazwyczaj są to kwoty rzędu 600-900€ za pokój/miesiąc. Wynajem mieszkania zaczyna się od 1000€ na miesiąc, ale zazwyczaj w gorszych lokalizacjach, w Funchal wynajem mieszkania może kosztować od 1300€ w górę. Moim zdaniem wynajem pokoju/mieszkania na Maderze zabiera najwięcej z budżetu i zazwyczaj nie są to noclegi w super standardzie. Dość trudno jest też znaleźć fajny nocleg, aby spełniał wszystkie wymagania i jeszcze, aby nie miał wygórowanej ceny. Co jest bardzo przykre to fakt, że wynajem mieszkania często kosztuje całe miesięczne minimalne wynagrodzenie maderczyków. Od kilku lat Madera przechodzi przez bum turystyczny, przez co mieszkania, które były dostępne na długoterminowy wynajem dla mieszkańców, zostają zamienione na mieszkania na krótki wynajem dla turystów, często po kilkukrotnie wyższej cenie. 

Drugi największy pożeracz budżetu to wynajem samochodu i pomimo tego, że w miesiącach zimowych ceny wynajmu samochodu są przystępne, tak w lato nie chciałabym wynajmować samochodu, ponieważ wtedy ceny wynajmu samochodu są ponad dwa razy droższe niż zimą. 

Ceny  żywności w marketach są podobne do tych w Polsce, ale niektóre produkty są trochę droższe. Serdecznie polecam Ci niedzielny market w Santo Antonio da Serra, gdzie możesz tanio kupić lokalne owoce, warzywa, chleb, jajka itp. Zimą kupowaliśmy tam pyszne, niepsujące się awokado za 1,10€/kg. Cena marzenie! Przed powrotem do Polski kupiliśmy na tym markecie ok. 5 kilogramów tych awokado i spakowaliśmy je do naszej walizki. 

Ceny w restauracjach też są minimalnie droższe niż te w Polsce, ale za to tania jest kawa i pastel del nata 😉 

Ceny paliwa są minimalnie droższe niż w Polsce, na dzień pisania tego wpisu jest to 1,74 euro za litr. I co ciekawe, na każdej stacji cena paliwa jest taka sama, więc nie trzeba rozglądać się za najniższą ceną. 

Przejazdy drogami szybkiego ruchu i tunelami są darmowe. Parkingi przy większości atrakcji turystycznych są darmowe, jedynie płaciliśmy za parking przy szlaku PR 9 Levada do Caldeirão Verde. Płatne parkingi są też w centrum większych miast, zwłaszcza w Funchal. Jeśli wynajmujesz samochód, to upewnij się, że będziesz mógł go za darmo zaparkować przy swoim noclegu. My przez 2 miesiące na parkingi wydaliśmy jedynie 5,20 euro (ale rzadko bywaliśmy w centrach dużych miast). 

Miejsca parkingowe w miastach często są oznaczone kolorami:

  • białe linie – darmowy parking,
  • niebieskie linie – płatny parking najczęściej w parkomacie,
  • żółte linie – na tych miejscach nie można parkować. 

Podsumowując, codzienne wydatki są bardzo podobne do tych w Polsce, oprócz wynajmu noclegu i samochodu. 

Jak długo można zostać na Maderze bez zgłaszania?

W Portugalii można przebywać nie dłużej niż 90 dni bez zgłaszania jedynie posiadając ważny dowód osobisty lub paszport. Po tym czasie należy zgłosić się do Urzędu Miasta lub do lokalnego oddziału Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic. Więcej aktualnych informacji można przeczytać na oficjalnej stronie rządowej w sekcji “Zasady pobytu”. 

Podziel się tym wpisem z innymi